KIEDY MOŻNA WRÓCIĆ DO TRENINGÓW? JAK ZBADAĆ SIŁĘ KOŃCZYN DOLNYCH?

Operacja za nami, rehabilitacja w końcowej fazie. Po czym można stwierdzić czy jesteśmy gotowi na wejście w trening z pełnym obciążeniem?

  1. Lekarz prowadzący daje zielone światło.
  2. Fizjoterapeuta daje zielone światło.
  3. My sami czujemy, że jesteśmy przygotowani i gotowi.

Mimo tych trzech punktów istnieje, jeszcze pewien niezwykle ważny aspekt, mianowicie siła kończyn dolnych. Proporcje mięśni dwugłowych do czworogłowych oraz lewej nogi do prawej. Są to często dysfunkcje niezauważalne gołym okiem, a przez przeoczenie można w niedalekiej przyszłości nabawić się nowych problemów. Na szczęście jestem ja i sprzedam Wam teraz niezwykle cenną wiedzę, która pomoże Wam to sprawdzić.

Chodzi o badanie na sprzęcie Biodex. Jesteśmy przypinani pasami do krzesła i z jak największą siłę podnosimy nogę do góry i w dół. Pomiary wykonuję się na siłę (300) oraz wytrzymałość (180,60)Poniżej przykładowy wykres na 300:

15.-SILA-KONCZYN

Mięśnie czworogłowe (te z przodu) powinny stanowić 2/3 siły czyli około 66%, natomiast mięśnie dwugłowe 1/3 siły czyli około 33%. W każdym razie ten stosunek powinien być na korzyść mięśni czworogłowych. Jeśli ktoś ma inne dane, zapraszam do komentarzy. W moim przypadku oprócz rehabiltiacji więzadeł krzyżowych nie powinienem zapominać również o kostkach i achillesie, dlatego ważny był dla mnie też inny pomiar:

15. SIŁA KOŃCZYN2

Kostka czyli siła łydki (mięsień brzuchaty, mięsień płaszczkowaty i ten mięsień z przodu obok piszczela)Co ciekawe tutaj stosunek według moich informacji wynosi aż 3:1, co w moim przypadku jest mocno zaburzone.

Moje odczucia, zdanie lekarza i fizjoterapeuty były bardzo dobre na temat mojego stanu zdrowia, jednak po tych badaniach okazało się, że muszę mocno wzmocnić mięsień dwugłowy uda oraz poprawić stosunek i siłę jeśli chodzi o łydkę.

Koszt takiego badania to około 100-200zł, ale moim skromnym zdaniem warto, szczególnie w przypadku nie pierwszej kontuzji;)

Dodaj komentarz